Melyek a leggyakoribb befektetői hibák?
Minden kezdő befektető vágya, a leggyakoribb befektetői hibák elkerülése és ezzel sikeres befektetővé válás. Szerencsére manapság már rengeteg információ, adat és kutatás áll rendelkezésünkre, melyek alapján ki tudjuk szűrni ezeket a hibákat. Ebben a cikkemben szeretném bemutatni, hogy mik az 5 leggyakoribb befektetői hibák, amik elkerülésével egy csomó jövőbeli bosszúságtól megkímélhetjük magunkat.
🌍 1. HIBA: DIVERZIFIKÁCIÓ HIÁNYA
A diverzifikáció segítségével lefedhetjük a különböző befektetési osztályokat, bevételi forrásokat, országokat, valutákat és ágazatokat.
„Owning a wide variety of investments with different characteristics to reduce volatility.”
A diverzifikáció fontosságát már több cikkemben is kihangsúlyoztam (ITT és ITT), de úgy gondolom, hogy ezt nem lehet elégszer megtenni, hiszen nagyon sok magánszemély által összeállított portfólió nem eléggé vagy egyáltalán nem diverzifikált. A megfelelő diverzifikáció segítségével létrehozhatunk egy kiegyensúlyozott portfóliót, ahol nem az egyes elemek negatív vagy pozitív változása számít, hanem az összes elem együttes változása, mely végül a portfólió eredményességét adja.
🤏 2. HIBA: BEFEKTETÉSI KÖLTSÉGEK ALÁBECSLÉSE
A befektetési termék költségének a figyelembevétele mindenképpen fontos, mielőtt meghozunk egy befektetési döntést, azaz stratégiát választunk. A megfelelő stratégia kiválasztásában segítségedre lehet az egyik előző cikkem ITT. Sajnos sokan figyelmen kívül hagyják ezen költségek hosszú távú hatását a befektetés hozamára. Ezt támasztja alá többek között a következő svájci tanulmány is.

Az grafikonon két portfólió összehasonlítását láthatjuk. Mindkettő 250.000 CHF induló tőkével és 8%-os éves bruttó teljesítménnyel rendelkezik. Viszont a kék portfólió esetében a portfólió költsége 0,5%, addig a sárgánál ez 2%. Ez a különbség 30 év elteltével a két portfólió között 752.000 CHF-et eredményez. 😱 Ez kicsit sem elhanyagolható különbség!
Tehát a befektetésünk költsége alapjaiban meghatározza a befektetésünk nettó hozamát! Ezt mindenképpen érdemes megjegyezni. Alacsony költséggel rendelkezik például egy ETF portfólió. Ha kíváncsi vagy, miért éri meg ETF-be fektetni, akkor azt ITT olvashatod. Emellett még szintén költséghatékony a Buy and Hold stratégia, melynek a részleteit ITT olvashatod.
🏴 3. HIBA: HAZAI PIAC ELŐNYBEN RÉSZESÍTÉSE (HOME BIAS)
Ez azt jelenti, hogy a befektetők afelé tendálnak, hogy a hazai részvénypiacot és hazai részvényeket előnyben részesítik a nemzetközi piaccal és részvényekkel szemben. Annak ellenére, hogy a nemzetközi piachoz való hozzáférés a legtöbb befektető számára elérhető. Ez szembe megy az első pontban említett diverzifikációval, ami a kockázatok megosztását jelenti.
„In the area of investments, this means that Investors tend to trade assets from their home countryinstead of diversifying internationally. This is happening despite the fact that access to international assets is comparatively easy in many countries today. “
Okai a home bias-nek:
- könnyebb hozzáférés a hazai befektetésekhez, tőzsdéhez
- tudás és ismeret hiánya, hogy más országokban milyen befektetési lehetőségek vannak
- félelem külföldi befektetési eszközökbe való befektetéstől
- magasabb befektetési költségek a külföldi piacokon
A fenti pontok a befektetők által vélt leggyakoribb okok, melyek a realitással egyáltalán nincsenek összhangban. Ezt bizonyítja a következő kutatás is, melyet a Frankfurt School of Finance and Management végzett el. A kutatás a német intézményi és magánszemélyeket vizsgálta. A megvizsgált befektetők jóval több pénzt invesztáltak német és európai piacokba, mint nemzetközi szinten.

A fenti grafikonon jól látható a nagyfokú eltérés (45% és 33%). Sötét kékkel látható a német részvények aránya, míg világos kékkel a nemzetközi részvények aránya a portfólióban. Jól látható, hogy a hazai, ez esetben a német piac, jóval nagyobb súllyal képviselteti magát a portfóliókban. Ez is vezet ahhoz, hogy az ilyen portfóliók éves 2,54%-kal az MSCI World Index alatt teljesítenek (további részletek a kutatásban találhatóak). Ez természetesen nemcsak a német piacra igaz, hanem más piacokra is. Erről a témáról bővebben ITT olvashatsz.
♟ 4. HIBA: RENDSZER NÉLKÜLI BEFEKTETÉS (BEHAVIORAL FINANCE)
A behavioral finance egy olyan közgazdasági elmélet, mely a pénzügyi döntéseket hozó egyének irracionális viselkedését pszichológiai tényezőknek vagy elfogultságnak tulajdonítja (forrás). Ezt a befektetési magatartást pszichológiai, közgazdasági és szociális ingerek határozzák meg. Ezt ábrázolj a következő ábra is.

Befektetések esetében ez a következőket jelenti:
- A legtöbb befektető csak azokat az információkat veszi figyelembe, amik a saját véleményét erősítik meg.
- Az aktuális részvényárak nagyobb súllyal esnek a latba, mint a múltbéli adatok és árfolyamok.
- A legtöbb befektető hajlamos arra, hogy a nyereséget túl hamar realizálja (adja el), míg a veszteséges befektetéseket túl sokáig tartja meg.
- Sok befektető tart ki olyan meghozott döntésnél, ami valószínűleg hibás döntés volt.
👉 Összefoglalva tehát lényeges, hogy legyen egy befektetési stratégiánk, amit előre meghatározunk és kitartunk mellette. De ha egyoldalú a tudásunk vagy irracionálisak az elvárásaink a kiválasztott stratégiával kapcsolatban, akkor nincs az a stratégia, ami ezt teljesíteni tudná. Ha még nem tudod milyen befektetési stratégia passzol hozzád, akkor ennek ITT tudsz utána olvasni.
Konkrét befektetési stratégiák pedig a következők:
🆕 5. HIBA: JELENLEGI ESEMÉNYEK TÚLÉRTÉKELÉSE (RECENCY BIAS)
A recency bias leírja azt az emberi viselkedést vagy tendenciát, mely szerint a legutoljára közölt információnak vagy nemrég bekövetkezett eseményeknek nagyobb jelentőséget tulajdonítunk, mivel ezek könnyebben elérhetőek és visszakereshetőek. Ebből kifolyólag rossz befektetési döntést hozunk, mivel legtöbbször csak a közelmúltra és a jelenre koncentrálunk. Az alábbi ábra jól illusztrálja, hogy egy nemrég bekövetkezett eseményből, hogy alakul ki érzelmi következtetés, ami végül rossz befektetési döntést eredményez.

A következő ábra azt szemlélteti, hogy ha csak a közelmúlt eseményeit vesszük figyelembe, akkor nem biztos, hogy ugyanazt a befektetési döntést hozzuk, mintha az elmúlt 5 évet vennénk figyelembe.

Fontos még megemlíteni, hogy az a befektetési eszköz, ami jelenleg jól teljesít a tőzsdén, az nem biztos, hogy a jövőben is a nyerők közé tartozik majd. A múlt eseményei erre tanítanak minket, ahogy ezt egy előző cikkemben már bemutattam.
ℹ Tehát a fenti szempontokat érdemes figyelembe venni a befektetési döntéseink meghozatala során. Amennyiben egy diverzifikált világportfólió felépítése a célod, akkor keress bizalommal. Továbbá hamarosan megjelenő adatbankomban ilyen jellegű portfóliók lesznek megtalálhatóak.
👣 Kövess facebookon is.