Sokakat foglalkoztat a téma így 2024-es év végén, vajon mi várható a tőzsdén 2025-ben. Lehet, hogy az eddig évek tőzsdei szárnyalása egy visszaesésbe, akár válságba torkollhat? Következő cikkem ezzel a témával foglalkozik.
Az utóbbi jó pár évben a világ vezető indexei újabb és újabb csúcsokat döntöttek. Mint például az S&P 500 is.
![S&P 500 tőzsde visszaesés](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_605,h_267/https://aranybika.com/wp-content/uploads/2024/12/sp500.png)
Vajon meddig mehet ez még így, illetve van-e rá esély, hogy ez a tőzsdei szárnyalás még 2025-ben is folytatódik?
Ennek a kérdésnek a megválaszolásához érdemes pár adatot közelebbről megvizsgálni, nemcsak tények nélkül különböző szcenáriókat felvázolni.
Előszőr is nézzük meg a globális M2 pénzmennyiséget, annak az alakulását és a tőzsdére gyakorolt hatását. Valamint, hogy okozhat-e tőzsdei visszaesést.
A különböző pénzmennyiség rövid bemutatását szemlélteti a következő ábra.
![pénzmennyiség](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_605,h_400/https://aranybika.com/wp-content/uploads/2024/12/geldmenge.png)
M0: banki szférán kívüli készpénz
M1: készpénz és megtakarítás azonnali elérhetőséggel
M2: megtakarítások, pénzbefektetések (takarékbetétek) maximum 2 éves futamidővel és lekötött betétek maximum 3 hónapos felmondási idővel
M3: minden létező pénz, hitel és értékpapír
Az M2 pénzmennység tartalmazza az előtte lévő kategóriát is azaz M1-et is. A továbbiakban az M2 pénzmennyiség elemzéserére fókuszálunk.
Az utóbbi években az M2 pénzmennyiség rekord szintre emelkedett, ahogy az a következő grafikon is bemutatja. Ez kedvezett például a részvény-és ingatlanpiacnak, hiszen sok újonnan a piacra került pénzt fektettek be pl. részvényekbe vagy ingatlanokba.
![M2 pénzmennyiség tőzsde visszaesés](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_605,h_409/https://aranybika.com/wp-content/uploads/2024/12/m2.png)
M2 pénzmennyiség alakulása a 1999-2024 közötti időszakban az EU-ban (milliárd euró).
Viszont a 2024-es év tendenciája már másfajta irányt mutat. Ezt a csökkenést százalékos szinten a korábbi időszakhoz képest ábrázolja a következő grafikon (USA és Eurózóna).
![M2 pénzmennyiség tőzsde visszaesés](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_1273,h_751/https://aranybika.com/wp-content/uploads/2024/12/tabelle.jpg)
Itt már jól látszik a jelentős mértékű visszaesése az M2 pénzmennyiségnek, mely minden bizonnyal hatással lesz a részvénypiacokra. Hiszen a múltban az M2 pénzmennyiség erősen korrelált, együtt mozgott a részvénypiaccal (Forrás).
Azaz egy emelkedő pénzmennyiség emelkedő részvényárfolyamokat eredményezett, mivel a piacra került pénz tőzsdei részvényekbe is befektetésre került. Ezért egy csökkenő pénzmennyiség, ahogy az a fenti ábrán látható, az új pénzek kimaradásához vezethet, ami az árfolyamok csökkenését eredményezheti a tőzsdén.
Természetesen lehetnek olyan előre nem látható események is 2025 folyamán, amik a jegybankokat arra sarkalják majd, hogy növeljék a pénzmennyiséget a piacon.
Következőnek vegyük szemügyre a részvények arányát az összes megtakarításhoz viszonyítva és ezek tőzsdére gyakorolt hatását. Hatással lehet ez egy jövőbeli tőzsdei visszaesésre?
Ez a faktor is nagyban befolyásolhatja a 2025-s évet. A következő grafikonon láthatjuk az amerikai lakosság és nonprofit cégek részvényekbe fektetett pénzügyi eszközeinek arányát (1952-től napjainkig). Azaz az összes megtakarítás hány százalékát fektették be részvényekbe.
![részvények aránya csúcson, tőzsde visszaesés](https://sp-ao.shortpixel.ai/client/to_webp,q_glossy,ret_img,w_453,h_567/https://aranybika.com/wp-content/uploads/2024/12/Kep5.png)
Jól látható, hogy ez az arány jelenleg eléri a 41,6%-ot, ami alig marad el a 2021-es adattól. Tehát az amerikai lakosság és vállalatok közel 42%-át a megtakarításaiknak részvényekben tartják, ami rekord közeli szint. Az elmúlt évtizedek kiemelkedő hozamainak köszönhetően az Egyesült Államok háztartásai és nonprofit cégei pénzügyi eszközeik nagyobb hányadát részvényekbe fektetették.
Ezt a hatást a világ pénzügyi piacainak 2024-es szárnyalása megerősítette. A felméréshez tartozó Gallup közvéleménykutatás szerint az amerikaiak 62%-a rendelkezik részvényekkel, ami 20 éves csúcsot ért el (Forrás). Jövedelem szerinti megoszlása: a magasabb jövedelmű amerikaiak 87%-a birtokol részvényeket, ezt követi a közepes jövedelmű amerikaiak 65%-a és az alacsonyabb jövedelmű amerikaiak 25%-a.
A kérdés az, hogy ha az amerikai háztartások és vállalatok televásárolták magukat az utóbbi időben részvényekkel, akkor honnan lesz további kereslet a részvények iránt a 2025-ös évben, ami az árfolyamok további emelkedéséhez vezethetne? Ehhez jön hozzá az M2 pénzmennyiség drasztikus csökkenése, aminek köszönhetően jelentősen kevesebb pénz áramolhat a piacokba, így ugyancsak csökkentve a részvények iránti keresletet.
Tehát összegezve a kettő fent kifejtett pontot megállapíthatjuk, hogy valószínűsíthető a részvénypiacok, tőzsde visszaesése a 2025-ös évben.
A mértéke ennek a visszaesésnek sok más faktortól is függhet. Egy biztos, érdemes felkészülni egy ilyen szcenárióra is. A kérdés az, hogy a befektetéseid során figyelembe vettél-e ilyen és ehhez hasonló hatásokat? Vagyis rendelkezel-e egy jól diverzifikált portfólióval, ami tartalmaz különböző befektetési osztályokat és eszközöket (mint például: REIT, alternatív befektetés, crowdfunding, nyersanyagok, bitcoin) vagy csak amerikai technológia cégek (Tesla, Meta és co) részvényei találhatóak benne?
Ilyen és ehhez hasonló kérdéseket célszerű feltenni és ennek olvasatában lépéseket tenni.
Ebben lehet segítségedre hamarosan megjelenő befektetési adatbankom, ahol ilyen befektetési osztályok és eszközök lesznek megtalálhatóak. Ezt kiegészítve jön coaching ajánlatom is, amennyiben a portfolió kialakításához és elinduláshoz segítségre lenne szükséged.
Ha szeretnél 5 fontos tippet megtudni, miként lehetsz eredményes egy pénzpiaci esés vagy válság alatt, akkor iratkozz fel hírlevelemre, hogy ne maradj le a következő cikkemről, melyben ezt fogom bemutatni.
Lájkoltad már a blogot a facebookon? Ha nem itt megteheted.