Az előző cikket folytatva most részletesen megnézzük, hogy mi a bitcoin 3 legfontosabb tulajdonsága:
1 ) Decentralizált
Itt nincs semmilyen központi egység vagy irányító hatalom, ami a rendszert kontrollálja (decentrális azaz nem központosított hálózat) és amiben egy tranzakció lebonyolítása során meg kell bíznom. A bitcoin hálózatban minden résztvevő egymással van kapcsolatban (másnéven a bitcoin egy peer-to-peer hálózat). Tehát a bitcoin nem rendelkezik egy központi számlakönyvvel, ahol a tranzakciók lekönyvelésre kerülnek, hanem minden részvevő rendelkezik saját számlakönyvvel, melyben megtalálható az összes idáig a hálózatban lebonyolított tranzakció! Tehát nem kell egy cégben vagy bankban megbíznom az utalás lebonyolításához, hiszen az én számlakönyvem is tartalmaz minden lebonyolított tranzakciót. Így mindenki tudja mindenkor, mennyi bitcoinnal rendelkezik a másik. Természetesen ezt az információ nem személyre szabottan kerül lementésre, hanem anonim módon. A bitcoin az első olyan technika, ami rendszerszinten meg tudta oldani egy hálózat működéséhez szükséges bizalom kérdését a digitális világban.
2 ) Korlátozottság, limitáltság
A száma az összes bitcoinnak limitált. De miért is fontos ez? Azért, mert minden olyan dolog, aminek értéket tulajdonítunk az korlátozódott számban fordul elő. Például, ha egy olyan dolog van a tulajdonodban, amit mindenki elő tud állítani, akkor az ugye korlátlan számban gyártható, így ennek nem fognak az emberek igazi értéket tulajdonítani, hiszen bárkitől beszerezhető. Ezért fontos, hogy aminek igazi értéke van, az korlátozott számban forduljon elő (például ilyen az arany is, ami a földön korlátozottan kitermelhető). Az arany mellett a bitcoin is rendelkezik ezzel a tulajdonsággal. A bitcoin összesen 21 millióra van technikailag limitálva. Tehát ha 1 bitcoinnal rendelkezem, akkor 1 részt birtoklok a 21 millióból. Ez egy fontos tény, amit érdemes megjegyezni a bitcoin kapcsán. „Csak” 21 millió mondhatnánk, hogy is lenne ez elég minden ember számára. De erre is van megoldás, hiszen egy bitcoint kisebb részekre is felosztható. 1 bitcoin egyenlő 100,000,000 satoshival (Satoshi Nakamoto nevére utalva). Ezt szemlélteti a következő ábra is.
Forrás: https://river.com/learn/how-many-satoshis-are-in-a-bitcoin/
Az érdekesség még, hogy bárki utána tud járni, épp most mennyi bitcoin található a rendszerben. Egy jobb számítógép egyszerűen el tudja végezni ezt a számítás. Így mindenki számára transzparens, mennyi bitcoin van „forgalomban”. Mondjuk ez az euró esetében már nem mondható el. Itt csak saccolni tudjuk a jelenleg is forgalomban lévő mennyiséget. Illetve ehhez jön hozzá, hogy folyamatosan új és új euró kerül a központi bank által kibocsájtásra. Tehát ez egy jelentős különbség a bitcoin és az összes eddig használatos pénzforma között.
3 ) Szabad hálózat, cenzúra rezisztens
A bitcoin esetében bárki része lehet, bármikor a hálózatnak. Nincsenek belépési határok, feltételek (feltételezve, hogy az ember rendelkezik internettel). Tehát nem kell senkitől se engedélyt kérnem ahhoz, hogy tagja legyek ennek a hálózatnak (ez ugye egy központosított rendszer esetében ellenkezőképpen van, mint mondjuk egy bankszámla nyitáskor a bank hozzájárulása kell egy számlanyitáshoz). Ha nem értenénk mi is ezzel a probléma, hiszen bármikor nyithatok egy bankszámlát, akkor érdemes azt a tényt tudni, hogy jelenleg kb. 2 milliárd embernek nincs erre lehetősége a világon. A bitcoin hálózathoz viszont bárki bármikor csatlakozhat és bármikor ki is léphet abból. A bitcoin esetében nincs központi szerv, akitől a belépéshez engedélyt kell kérni, és aki mondjuk elutasíthatja a számlanyitásomat és vagy a tranzakciómat mondjuk politikai vagy pénzmosási indokokra hivatkozva. Tehát a bitcoin rendszer nem tesz különbséget a között, hogy az ember milyen politikai irányultságú, mennyi pénze van, vagy milyen a bőrszíne stb.
Továbbá önkényesen senki se határozhatja meg, hogy a bitcoin, hogy működjön. Senki se adhat központi utasítást ehhez. Mivel a bitcoin protokollja nyilvános, elméletileg van arra lehetőség, hogy a hálózat résztvevői megszavazzanak változtatásokat, de ezt a hálózat többségének meg kellene szavaznia, és ehhez a bitcoin protokollt módosítania kell.
Tehát a bitcoin legfontosabb tulajdonságai összefoglalva:
- Teljesen digitális rendszerű
- Nem létezik a bitcoin a fizikális világban (az érme, amit sokszor láthatunk cikkekben vagy hirdetésekben csak kitaláció)
- Digitális információk, adatok gyorsabban szállíthatóak a blockchain rendszernek köszönhetően
- A hálózatban több millió, milliárd ember a világ összes pontjáról egymással kapcsolatban áll
- Száma technikailag 21 millióra limitált
- Nem szükséges, hogy egy központi szerv irányítsa, nem kell senkiben sem megbíznunk, aki a rendszert ellenőrzi
- Mindenki számára a belépés nyitva áll
- Nincs semmilyen belépési korlát
Ha kedvet kaptál és szeretnél kedvezően kondíciók mellett bitcoint vásárolni, akkor kiváló lehetőséget nyújt számodra svájci relai, amit én is használok. Egyösszegű vétel vagy rendszeres megtakarítás? Itt mindkettőt megtalálod. És ha az ingyenes számlanyitás mellett szeretnél spórolni miközben bitcoint veszel, akkor regisztrálj és használd a következő kódot: REL33988. Így máris 0,5 %-os azonnali kedvezményben részesülsz.