Idén októberben kerül megrendezésre az éves találkozója a BRICS országokat tömörítő csoportnak, melyen több a világgazdaságot érintő kérdést vitatnak majd meg. A találkozó az oroszországi Kazanyban lesz. Ha érdekel, hogy mik a találkozó tervezett témai és milyen hatásuk lehet ránk, azt ebből a cikkemből megtudhatod.
De előszőr nézzük melyik államok is tartoznak a BRICS szövetség alá és miért is olyan jelentős a szerepük?
Jelenleg a szövetség 9 tagországból áll melyek a következők: Brazília, Oroszország, India, Kína, Egyiptom, Etiópia, Irán, Egyesült Arab Emirátusok és Dél-Afrika.
További országok, akik a belépést tervezik (Argentína és Szaúd Arábia). Ezekkel a tagországokkal a BRICS államok világpiaci szerepe még inkább megkerülhetetlenné válna. Így már a BRICS országok tennék ki a világ népességének 58,9%-át és a világ összes GDP-jének a 48,9%-át. Ehhez jön még hozzá, hogy ezek az országok adják a világ olaj-és földgáz termelő országainak nagy részét is, illetve a gabona termelés nagy része is hozzájuk tartozik.
Hogy mi következik ebből?
Ezen országok megreformálhatják a világkereskedelmet és nagyban befolyásolhatják az élelmiszerkereskedelmet a jövőben. Ezen üzleteik jövőbeli lebonyolításához viszont már nem az amerikai dollárt vagy eurót fogják használni, hanem az általuk létrehozott saját fizetési rendszerüket. És ez nem csak jövőbeli terv, hiszen már létre is hozták a saját fizetési platformjukat az mBridge-t. Amely lehetőséget ad arra, hogy tranzakciókat, üzleteket bonyolíthassanak le amerikai dollár és SWIFT rendszer használata nélkül. A rendszert nemcsak a BRICS tagországok, hanem más országok is használhatják.
Mondhatjuk, hogy az mBridge a globális pénzügyi rendszert forradalmasíthatja, hiszen lehetőséget nyújt a tagállamainak a számára, hogy tranzakciókat bonyolíthassanak le a saját pénznemükben. Mindezt anélkül, hogy használják a nemzetközi SWIFT rendszert vagy az amerikai dollárt. Ehhez jönnek hozzá a már említett tagállamok közötti valuta swap megállapodások, melyek lehetővé teszik a tagországok számára, hogy a saját pénznemükben kereskedjenek. Így nincs szükség egy közös valuta, mint az euró bevezetésére, mellyel elkerülhető olyan probléma (mely az euró esetében fennáll), hogy a tagállamok eltérő fejlettségűek viszont egy közös pénznemük van.
Ennek a szövetségnek a megléte természetesen hatással van Európára is. A BRICS országok nemzetközi szerepük további megerősítése végett létrehozták a BRICS bankot (New Development Bank). Az alaptőkéje a New Development Bank-nak 50 milliárd amerikai dollár. Továbbá tervezik a saját tőke megemelését is 100 milliárd amerikai dollárra.
De nézzük meg mik is lesznek a találkozó főbb témái.
Egyik központi témája lesz a találkozónak a már fent említett mBridge platform és blockchain alapú fizetési rendszer (mPay). Az mPay fontos szerepet játszhat az amerikai dollártól való függetlenedésében és segítené az országok saját valutájának megerősítését is.
Ebben fontos szerepet játszik a már fent említett New Development Bank, a BRICS tagállamok központi bankja. Továbbá az mPay fizetési plattform, mely az Európában jól ismert SWIFT rendszert szeretné megfosztani egyeduralkodó szerepétől. Érdekesség az mBridge platformmal kapcsolatban, hogy több ország nemzeti bankja mellett a Magyar Nemzeti Bank is érdeklődik ezen bevezetése iránt.
Forrás: https://www.bis.org/innovation_hub/projects/mbridge_brochure_2311.pdf
További téma lesz egy gabona tőzsde létrehozása. Ennek jelentős hatása lenne Európára, mely a gabona árak emelkedésével járna, emelkedő infláció és ellátási problémák kíséretében.
A gabona tőzsde létrehozása mellett, tervben van még egy energia tőzsde megalapítása is, mely tartós változást hozhatna Európa és a világ gazdaságában és energia ellátásában.
Mivel ahogy említettem már, ezen országok adják a világ olaj-és földgáz termelő országainak nagy részét és a mezőgazdasági súlyuk is világszinten jelentős, ezért ezen tervek egyáltalán nem földtől elrugaszkodottak.
Ezen kívül a BRICS országok tervezik a saját digitális valutájuknak is a létrehozását. Ez nem más, mint a BRICS Pay, melynek kitalálásának időpontja 2018-ra datálható. Maga a BRICS Pay alapja a digitális technológia, azaz a blockchain, mely a bitcoin alapjául is szolgál. A következő ábra is jól szemlélteti a BRICS Pay elterjedtségét a világon:
Tehát ezen adatokból is jól látható, hogy a BRICS tagállamok már most jelentős világgazdasági szereppel rendelkeznek. Az általuk már létrehozott és tervben lévő projektjeikkel jelentős változásokat hozhatnak a világ és így Európa gazdaságában is. Ezért fontos, hogy nyomon kövessük jövőbeli fejlődésüket és projektjeiket, hogy a befektetéseink kialakításakor ezeket az információkat is figyelembe vehessük. Tehát fontos, hogy feltörekvő országokba is fektessünk. Azért mert ezen országok egy része BRICS tagország, és ahogy a cikkemben rávilágítottam egyre nagyobb gazdasági szereppel rendelkeznek ezen országok.
Nemcsak országok, hanem szektorok között is diverzifikálni kell, és olyan ágazatokba is fektetni, mint az energia, élelmiszer vagy blockchain. Ha azonban a portfoliónk legnagyobb részét amerikai cégek és technológiai vállalatok részvényei teszik ki, akkor befektetésünk nagyban függeni fog ezen szektorok teljesítményétől. Így portfóliónk mind pozitív mind negatív irányban a világ egy országára, és annak teljesítményére fog koncentrálódni. Vagyis egy jóval nagyobb rizikónak lesz kitéve befektetésünk.
Ha egy jól diverzifikált portfólió kialakítása a célod, és az elinduláshoz segítségre van szükséged akkor keress bizalommal. Hamarosan elérhető lesz számodra mind coaching ajánlatom mind a részvény, etf adatbankom.
Addig is regisztrálj ingyenes hírlevelemre és töltsd le legújabb eKönyvemet 23 passzív jövedelem lehetőséggel.