Túl késő, hogy bitcoinba fektessek? Ilyen és hasonló kérdéseket kapok mostanság a legtöbb embertől, ezért szeretném ebben a cikkemben kifejteni, hogy milyen okok szólnak a bitcoin mellett, és hogy miért éri meg véleményem szerint még mindig bitcoinba fektetni.
A bitcoin az utóbbi időszakban fantasztikus teljesítményt tudhat magáénak, hiszen újra és újra csúcsokat döntött az árfolyama. Ha felületesen nézzük a dolgot akkor csak azt láthatjuk, hogy a bitcoin árfolyama a kezdeti 0,07 dollárról több mint 90.000 dollárra emelkedett. Feltételezhetnénk, hogy már biztos nem fog tovább emelkedni, hiszen már így is magas az árfolyama.
Forrás: https://www.btc-echo.de/kurs/bitcoin/#chart
Fontos azonban megvizsgálni növekedésének okait, ezzel megérteni hogyan is nőhet ennyit az értéke és, hogy van-e további emelkedésre esély. Az én álláspontom az, hogy egyáltalán nem késő bitcoinba fektetni. Ennek okait az alábbi 3 pontban fejtettem ki:
1) Bitcoin nem drága, csak annak tűnik
Ennek a pontnak a megértéséhez tisztáznunk kell az ár és piaci részesedés fogalmát.
Ár az nem más, mint az adott ára egy bizonyos egységnek, terméknek (mondjuk a bitcoinnak)
Piaci részesedés pedig az ára az összes egységnek (mondjuk az összes bitcoinnak, azaz kb. 21 milliónak). A bitcoin piaci részesedése konkrétan: aktuális ár 80.000 dollár *21 millió az egyenlő kb. 1,68 billió dollár (ami folyamatosan változik).
A piaci részesedés alapján, lehetséges különböző befektetési egységeket, lehetőséget összehasonlítani. A legtöbb profi befektető figyelembe veszi és előnyben is részesíti az árral szemben ezt az értéket, mielőtt egy adott befektetési formába pénzt fektetne.
Az ár, mint összehasonlítási alap, nem alkalmas arra, hogy meghatározzuk minek mekkora az értéke. És hogy miért? Nézzünk erre egy példát:
Melyik részvénynek nagyobb az értéke az Apple vagy a Berkshire Hathaway A részvényének? Ha az Apple részvény árfolyama kb. 222 USD, míg a Berkshire Hathaway A részvényének árfolyama 702.000 USD. Egy laikus azt mondhatná, hogy hát természetesen a Berkshire Hathaway A részvénynek nagyobb az értéke. Egy szakértő viszont azt mondaná, hogy csak az ár nem mérvadó ennek a kérdésnek a megválaszolásában, hanem figyelembe kell venni a piaci részesedést is. Így úgy találná, hogy az Apple sokkal értékesebb, mint a Berkshire Hathaway A, mert sokkal több Apple részvény létezik, mint Berkshire Hathaway A részvény. Ezáltal az Apple összes piaci részesedése felülmúlja a Berkshire Hathaway A piaci részesedését (két érték zölddel jelölve).
Forrás: yahoo finance
Tehát jegyezzük meg, ha 2 értéket objektívan szeretnénk összehasonlítani, akkor azt mindenképp a piaci részesedés (market cap) alapján tegyük.
És akkor most nézzük meg a bitcoin piaci részesedést. Ezt többféle módon hasonlíthatjuk össze.
Egyik mód lehet, ha összehasonlítjuk a bitcoint valami hasonló jellegű befektetési eszközzel. A legegyszerűbb analógia az arannyal való összehasonlítás, hiszen a bitcoint digitális aranynak is nevezik. Miért? Mert mindkettő nagy részben ugyanolyan funkciókkal rendelkezik, mint például értékmegőrző, korlátozott mennyiségű és mindkettőt „bányászni” kell.
A bitcoin, mint digitális arany analógiájában, fontos kiemelni a digitális szót. Azaz az analóg vagy fizikai formában létező arany az internet segítségével digitalizálásra került. Ilyen jellegű transzformációt sokszor tapasztalhattunk már a közelmúltban, például:
- Google: adathalmazból indult és ezt digitalizálta az internet segítségével, majd előnyösebb tulajdonságokkal látta el (mint például jobban és gyorsabban elérhető, a világ összes pontjáról), így a google sokkal nagyobb értékű lett, mint más ilyen jellegű cégek
- Netflix: filmeket digitalizált az internet segítségével, majd előnyösebb tulajdonságokkal látta el (bármikor bárhonnan nézhető), így a netflix sokkal nagyobb értékű lett, mint bármely másik filmcég
- Amazon a bolti kereskedelmet digitalizálta
- Facebook a „barátságokat digitalizálta“ és így folytathatnánk a sort tovább
Ugyanezt a transzformációt láthatjuk az aranynál is. Az arany fizikai formában létezik. A bitcoin viszont a digitális verziója az aranynak, mely nemcsak ugyanazon tulajdonságokkal rendelkezik, mint az arany, de további előnyökkel is. Ilyen például, hogy egyszerűbben tárolható, szállítható, jobban felosztható, nem rendelkezik inflációval. Tehát a fent leírt transzformáció az arany és bitcoin esetében is jól látható. A kérdés az, hogy mennyivel nagyobb az értéke a digitálisnak az analóghoz képest, azaz a bitcoinnak az aranyhoz képest.
Amennyiben a bitcoin ugyanakkora piaci részedéssel rendelkezne, mint az arany, akkor a bitcoin árának meg kellene minimum tízszereződnie, mivel az arany piaci részesedése kb. 15 billió euró, míg a bitcoiné kb. 1,3 billió euró (1.opció) (Forrás). Tehát ha a bitcoin piaci értéke kb. ugyanakkora lenne, mint az aranyé, akkor a bitcoin árfolyama kb. 700.000 eurónak felelne meg (60.000 eurós bitcoin árral számolva). Ha viszont a bitcoin piaci értéke hasonlóan más digitalizált termékekhez (lásd fenti példák) az arany piaci értékének 10-szerese lenne (2.opció), akkor a bitcoin árfolyam 7.000.000 euróra emelkedne (szintén 60.000 eurós bitcoin árral számolva).
1) Opció: bitcoin piaci részesédese = arany piaci részedése
→ bitcoin új árfolyama: 700.000 EUR
2) Opció: bitcoin piaci részesédese = 10x arany piaci részedése
→ bitcoin új árfolyama: 7.000.000 EUR
2) Bitcoin nemcsak befektetési lehetőség, hanem befektetési osztály is (digitális tőke)
Nincs olyan másik befeketítési osztály, ami a bitcoin tulajdonságaival rendelkezne (például nem ellenőrizhető, nem inflálódik stb.), vagy hasonló kockázatú lenne (lásd még előző cikkem ITT). Részvény esetében a kibocsájtó cég többféle kockázattal rendelkezik, mint például a cég menedzsmentjének rossz döntései, vagy valamilyen természeti katasztrófa, mely megrongálhatja a cég berendezéseit, vagy adózási kockázat, vagy ha az ellátási lánc nem működik megfelelően. A bitcoinnak ilyen jellegű kockázatai nincsenek. Mondhatnánk, hogy akkor a bitcoin olyan, mint más kripto valuta, de ez sem igaz, hiszen semmilyen másik kripto valuta sem rendelkezik a bitcoin tulajdonságaival. Minden másik kripto valuta függ az alapítójától., mennyisége bármikor megnövelhető, azaz nem előre fixen definiált stb.
Tehát a bitcoin egy új befektetési osztály, amit nevezhetünk mondjuk digitális tőkének, mely teljesen más tulajdonságokkal és kockázattal rendelkezik a már meglévő befektetési osztályokhoz képest. Így mindenképpen célszerű azon elgondolkodnunk, hogy része legyen a portfóliónknak egy magasabb szintű diverzifikációt eléréséhez.
Az, hogy bitcoin egy új befektetési osztály nemcsak én állítom, hanem ezt erősíti meg nem kisebb név, mint Larry Fink, a BlackRock vezérigazgatója is:
“I mean, we believe Bitcoin is an asset class in itself. It is an alternative to other commodities like gold”
Forrás: https://finance.yahoo.com/news/blackrock-larry-fink-called-1-110000148.html
3) Bitcoin rendelkezik azon tulajdonságokkal, melyek értékmegőrzővé predesztinálják
Értékmegőrző, azaz, ha ebbe fektetjük a pénzünket akkor az nem fog veszíteni az értékéből. Ezek a tulajdonságok röviden a következők:
- Független
- Teljes mértékben tulajdonomban lehet
- Mobilis és jól szállítható
- Nem érvényes rá az infláció
- Nem érvényes rá a cost of carry (Fordítás wikipedia: A szállítási vagy hordozódíj költsége egy értékpapír vagy fizikai áru egy bizonyos időtartamon keresztüli tárolásának költsége)
- Senki sem ellenőrizheti
Márcsak ezen tulajdonságainak köszönhetően is, az aktuális árától függetlenül, nincs az az időpont, amikor késő lenne bitcoinba fektetni. És ugyanezek a tulajdonságai a bitcoinnak garantálják azt is, hogy a bitcoin értéke az évek során előreláthatóan nőni fog.
Ha az eddig felsorolt okok a bitcoin mellett nem lennének elegek, akkor érdemes a következő cikkemet is elolvasnod ebben a témában, melyben három további érvet fogok kifejteni a bitcoin mellett, mint a hálózati hatás, Schelling point és a Lindy hatás. Ha nem akarsz erről lemaradni regisztrálj ingyenes hírlevelemre a főoldalon.
Ha kedvet kaptál és szeretnél te is ebbe a befektetési eszközbe fektetni, így portfoliódat jobban diverzifikálni, akkor itt a remek lehetőség, hogy megtedd az első lépést. Ehhez ajánlanám a svájci relai-t, ahol kedvező kondíciók mellett, gyorsan és egyszerűen tudsz bitcoinba fektetni. Nemcsak egy összegben, hanem rendszeres megtakarítással is, mondjuk havi szinten.
Ha szeretnél az ingyenes számlanyitásod mellé egy 0,5 %-os díjkedvezményt is, akkor regisztrálj ITT és használd a következő kódot REL33988.
A cikkben leírtak nem minősülnek konkrét ajánlatnak és semmiképpen sem kezelhetőek befektetési tanácsadásként., mindössze a szerző véleményét tükrözik. Bármilyen befektetés az itt leírtakba csak az egyes személy saját felelőségére történhet.