Szerintem nyugodtan kijelenthetem, hogy mindenki, aki a befektetések iránt érdeklődik, leginkább csak azzal foglalkozik, hogy mibe fektesse a pénzét, hogy minél nagyobb hozamot érjen el. Vagyis milyen jó pénzügyi döntést hozhatna, hogy a pénzét gyarapítsa. De az igazság az, hogy ez csak a mérleg egyik oldala.
Azok a vagyonos emberek, akik saját erejükből tettek szert nagyobb vagyonra, tudatosan vagy tudat alatti módon, de alkalmazták a Via Negativa elvet. Ez az elv nem más mint, hogy az ember csak úgy érhet el jó eredményt (magánéleti, pénzügyi stb. területen), hogy törekszik a rossz döntések elkerülésére. A gazdag emberekre jellemző, hogy nagyságrendileg kevesebb pénzügyi hibát követnek el, ellenben az „átlag” emberekkel. Azaz nemcsak több okos befektetési döntést hoznak, hanem elkerülik a rossz pénzügyi döntéseket.
A Via Negativa elv fontosságát támasszák alá a következő híressé vált idézetek is:
„You only have to do a few things right in your life so long as you do not do too many things wrong” – Warren Buffet (CEO-ja a Berkshire Hathaway amerikai nagyvállalatnak).
„Csak néhány dolgot kell jól csinálnod az életedben, amíg nem csinálsz túl sokat rosszul”
„The 20 percent of really dumb decisions that we make in life tend to hurt us a lot more than the smartest 20 percent of our decisions tend to help us” – Nate Silver (amerikai statisztikus és profi póker játékos).
„Az életünkben meghozott igazán buta döntések 20 százaléka sokkal jobban fáj nekünk, mint ahogy a legokosabb döntéseink 20 százaléka segít nekünk”
Az, hogy sikeresek leszünk e a befektetések terén, az nem egy egyszeri döntés, hanem egy folyamatosan ismétlődő, átgondolt folyamat eredménye, mely két részből áll:
- Lehetőség szerint képesek vagyunk minél több jó döntést hozni, amik egy pozitív spirállá válnak
- És minél kevesebb rossz döntést hozni, ezzel elkerülve a negatív spirált
A befektetések terén sok magánszemély a tőkefelépítés folyamatában túl sok figyelmet szentel az első pontban és túl keveset a második pontban leírtaknak. Ennek az egyensúlynak a hiányából következhetnek a pénzügyi nehézségek, sikertelenségek. A Via Negativa elv, azaz a rossz döntések, befektetési hibák elkerülése, a tőke felépítés folyamatában nem annyira hangzatos, mint egy nagy nyereséggel kecsegtető részvény.
Ennek az elvnek a sikeressége inkább abban rejlik, hogy milyen eredményesen szűrjük ki a rossz döntéseket. Ez persze kevésbé látványos, de legalább ugyanolyan fontos, mint egy jó döntés pozitív eredménye. Sajnos a média és internetes hírek csak arról írnak, hogy ki milyen nagyszerű profitot realizált vagy, hogy milyen vagyonra tett szert (az érme másik oldalát senki se említi).
Tehát mik is azok a befektetési hibák, amiket mindenképpen el kell kerülnünk:
- Vigyázzunk az olyan befeketésekkel, amelyek az utóbbi években jól teljesítettek (azért, mert a múltban jó hozamot hoztak nem jelenti, hogy a jövőben is azt fognak) és ne fektessünk pénzt abba automatikus anélkül, hogy jobban elemeznénk azt
- Ne koncentráljuk egy helyre a befektetésünk, azaz diverzifikáljunk
- Mellőzzük a leverage (lásd Tudástár) túl nagymértékű és túl hosszú ideig tartó használatát
- Ne kövessük vakon az úgynevezett „pénzügyi szakértők, guruk” befektetési ajánlásait és tanácsait
- Ne higgyük el, hogy az úgynevezett „pénzügyi szakértők” meg tudják mondani, hogy mikor van a legkedvezőbb beszállási pont egy befektetésbe (Market Timing)
- Ne vegyük biztosra, hogy egy részvény befektetési kockázata hosszú távon bizonyosan megtérül
- Ne gondoljuk, hogy az ingatlanba való befektetés egy „biztos”, kis kockázattal járó befektetési forma
- Ne becsüljük alul a befektetéssel járó költségeket, és ne becsüljük felül a befektetés várható hozamot
- Tartsuk szem előtt a befektetési tanácsadás során létrejövő érdekkonfliktust (például egy banki ügyintéző kizárólag a bank termékeit ajánlja fel nekünk)
Most pedig nézzünk pár példát olyan pénzügyi termékekre, amiket lehetőség szerint általánosságban jobb elkerülni:
- Certifikátok
- Zárt befektetési alapok
- Nyitott ingatlanalapok
- Aktív menedzselt befektetési alapok
- Aktívan menedzselt nyugdíjalapok
- Magán nyugdíjbiztosítások
- Tőke életbiztosítások
- Hedge Fund (fedezeti alapok)
Tehát összegzésként elmondható, hogy a döntéseink összessége, mely meghatározza milyen sikeresek leszünk a befektetési pályánk során, alapvetően egy pozitív és egy negatív részre osztható. Mindkettő rész ugyanolyan fontos a hosszú távú sikereink érdekében.
Amennyiben érdekelnek a befektetések és az elinduláshoz szeretnél pár hasznos tippet kapni, akkor ITT találod ezzel kapcsolatos korábbi cikkemet.