Ahogy az egyik előző cikkemben írtam október végén rendezték meg Kazanyban az éves BRICS találkozót, melyen több a világpiacot is érintő kérdést vitattak meg a tagállamok vezetői. A legtöbb média nem, vagy csak felszínesen számolt be ezen eseményről és a mindenkit érintő fejleményekről. Az európai sajtóban szinte hírét se lehet hallani ennek a fontos eseménynek. Ahol olvashatunk a fejleményekről az mondjuk egy Zimbabwe-i újság:

Vagy te talán olvastál ezzel kapcsolatban beszámolót vagy hallottad a legújabb híreket? Ha nem akkor ez kiváló alkalom arra, hogy informáld magad!

Nézzük a legfontosabb fejleményeket, amelyekben a találkozón eredmény született:

  • Nem kerül bevezetésre egy arany fedezetű valuta. Ugyanakkor jelképes jelleggel megterveztek egy 100 dolláros amerikai bankjegyet, amely jelképesen az amerikai dollár lecserélésére utal (kép a fenti linken)
  • Minden tagállam saját helyi valutájának erősítését szorgalmazza, melyet itt olvashatunk a kiadott közleményben:

Forrás: https://cdn.brics-russia2024.ru/upload/docs/Kazan_Declaration_FINAL.pdf?1729693488349783

  • Ez az intézkedés főleg a kisebb tagállomok számára lesz kedvező, hiszen így nincsenek rákényszerítve arra, hogy bevezessenek egy közös valutát. Így nem kell számolniuk átváltási és valuta ingadozási kockázattal, továbbá nem kell valamilyen másik valutából (mondjuk dollárból) nagyobb mennyiségben „bevásárolniuk”.
  • Összesen 36 ország képviseltette magát a találkozón. Ezek közül 22 ország a miniszterelnökével, mint például Törökország, Szerbia, ami a találkozó jelentőségét mutatja.
  • 13 további új tagállam csatlakozik a szövetséghez, melyek összesen több mint 10%-át adják a világ lakosságának (például: Kuba, Bolívia, Fehéroroszország stb.). Ha ezt a százalékot hozzáadjuk a már most meglévő BRICS lakossághoz, akkor kijelenthetjük, hogy a BRICS szövetségbe fog tartozni a jövőben a világ összes népességének több mint a fele!

Forrás: https://www.destatis.de/DE/Themen/Laender-Regionen/Internationales/Thema/allgemeines-regionales/BRICS/_inhalt.html

  • További 30 ország jelentette ki idáig, hogy szeretne a jövőben csatlakozni a BRICS szövetséghez.
  • Több országhatárt érintő konfliktusban kompromisszum született (India, Kína és Azerbajdzsán). Örményország és Azerbajdzsán is rendezte több mint 10 éve tartó területi vitáját és megoldásra jutott a találkozó keretein belül.
  • További eredménye a találkozónak, hogy a BRICS szövetséget úgy alakítanák ki a tagállamok, hogy ne legyen benne sem domináns ország sem domináns valuta. Minden tagország ugyanolyan jogokkal kell, hogy rendelkezzen. Sem Kína, sem India nem tör vezető szerepre, melyet deklaráltak is a közleményben, így vonzóvá téve a kisebb országok számára is a tagságot.

Összességében láthatjuk, hogy a BRICS szövetséget mindenképpen komolyan kell venni, hiszen gazdaságilag, népességileg a világ legnagyobb szövetségévé nőtte ki magát. Ha ehhez hozzávesszük, hogy ezen országok adják a világ olaj-és földgáz termelő országainak nagy részét is és a mezőgazdasági súlyuk világszinten jelentős, akkor jól látható, hogy ez a szövetség a világgazdaságot jelentős mértékben befolyásoló szereppel rendelkezik és ezért figyelemmel kell kísérnünk, milyen új fejleményekkel állnak elő. Nem beszélve a tervezett gabona – és energiatőzsdéről, és a BRICS Pay-ről sem, amit előző cikkemben fejtettem ki.

Felkészültél ezekre a változásokra? Kellően diverzifikált portfólióval rendelkezel, ahol megtalálhatóak a BRICS tagországok is, vagy csak az amerikai technikai vállalatok részvényei? Található a portfóliódban nyersanyag és alternatív befektetési eszköz? Ilyen és hasonló kérdéseket érdemes feltenned és foglalkoznod ezzel a témával a véleményem szerint. A következő cikkemben ilyen befektetési eszközöket fogok bemutatni. Ha nem szeretnél erről lemaradni és más BRICS-et érintő cikkről sem, akkor regisztrálj ingyenes hírlevelemre a főoldalon.

Ha egy jól diverzifikált portfólió kialakítása a célod, és az elinduláshoz segítségre van szükséged akkor keress bizalommal.