A P2P hitelezés egy viszonylag fiatal befektetési osztály. Jelentése: hitelezés magánszemélyek között. Azaz egy magánszemély hitelt nyújt egy másiknak kamatért cserébe. A P2P hitelnyújtást úgynevezett szolgáltatók bonyolítják le, melyek lehetővé teszik a befektetőknek, hogy több száz hitelbe fektessenek be magas kamatok mellett (kb. 10%). Ugyanakkor ez nemcsak a befektetői oldal számára előnyös, hanem hitelfelvevői szempontból is. Mégpedig úgy, hogy lehetővé teszi a hitelfelvevők számára, hogy hitelhez jussanak a klasszikus banki hitelezési rendszeren kívül. Például abban az esetben, ha a hitelfelvevő nem teljesíti a banki hitelfelvétel feltételeit.

Ebben a cikkemben szeretném bemutatni ezen kevéssé ismert befektetési osztályt, annak előnyeit és hátrányait. A következő cikkeimben részletezni fogom, hogyan tudsz konkrétan P2P hitelekbe fektetni. Természetesen megosztom a tapasztalataimat és ajánlok is a számodra szolgáltatókat, ahol kedvezményesen megteheted első befektetésed.

A P2P kialakulása és története:

Szinte észrevétlenül a 2005-ös évben jött létre ez az új befektetési osztály, ahol a befektető magánszemélyek az általuk nyújtott hitelek kamataiból nyerészkedtek. Ezen lehetőség, azaz a hitelnyújtás, egészen a 2005-ös évig banki kiváltság volt. A változás startup cégeknek köszönhetők. 2005 óta több száz ilyen szolgáltató jött létre világszerte. Ahhoz, hogy jobban megértsük a P2P működését, meg kell vizsgálnunk közelebbről, hogy hogy is működik a banki hitelezési rendszer, továbbá azt is, hogy milyen eltérések vannak a két rendszer működése között.

Most nézzük meg közelebbről, hogyan működik a mindenki számára ismert banki rendszer. Az alapvető üzleti modellje a bankoknak a következő: az egyik oldalon pénzt gyűjtenek az ügyfelektől, amit a másik oldalon pedig hitelként nyújtanak az ügyfelek részére. Milyen formában gyűjthet a bank pénzt? Például számlapénz, lekötött betét, befektetési számla vagy fix kamatozású értékpapír formájában. Összességében tehát ezzel az ügyfelektől begyűjtött pénzzel és a saját tőkéjével „dolgozik” egy bank. A befektetőknek pénzükért kamatot fizet, míg a hitelfelvevőktől kamatot szed be. A különbség a két kamat között, az a bank (kamat)nyeresége. A folyosított hiteleket az ügyfelek betétjeivel és saját tőkéjével finanszírozza a bank. Ebben a folyamatban nincs direkt kapcsolat a betétes ügyfél és a hitelfelvevő személye között. A hitel nem fizetésének a kockázatát a bank viseli. Ezért nem is részesül a betétes a hitelkamatból.

Ezzel szemben a P2P (Peer-to-Peer) fogalma nem hitelspecifikus, hanem azon kívül is létező fogalom, melynek konkrét szószerinti fordítása: személytől személynek. Tehát az üzlet két magánszemély között kerül lebonyolításra banki közbenjárás nélkül. Az ellentéte a P2P-nek a B2B vagy a B2C, azaz Business-to-Business (cégek között) vagy a Business-to-Customer (cég és magánszemély között). Ez elég jól meg is magyarázza a P2P hitelezés alapvető működését, ami alapjában véve nem új dolog. Hisz régen is történtek hitelnyújtások magánszemélyek (rokonok, barátok, ismerősök) között. Viszont az első ilyen szolgáltató (Zopa) létrehozásával ez a folyamat sokkal magasabb szintre emelkedett.  Az ilyen szolgáltatók honlapján a hitelt keresők hiteligénylést adhatnak le, melyekbe a magánbefektetők pénzt invesztálhatnak. Ez azt is jelenti, hogy itt nem a bank, hanem a befektető fogja kapni a hitelek után fizetett kamatot közvetlenül. A szolgáltatók egyszeri díjat kapnak mind a hitelezési mind a befektetői részről, viszont nem részesülnek a hitelkamatok visszafizetéséből. Olyan hitelek, melyek iránt semmilyen befektető nem érdeklődik, nem jönnek létre és elutasításra kerülnek. A legtöbb szolgáltató végez úgynevezett hitelkockázati bírálatot, melynek eredményét a befektetők számára elérhetővé tesz.

Most, hogy jobban szemügyre vettük a P2P hitelezés működését, nézzük meg milyen előnyei vannak.

A P2P hitelezéssel lehetősége van minden magánszemélynek, több száz vagy ezer hitelbe pénzt fektetnie. Befektetéséért cserébe a befektető magasabb kamatban részesül, mint ha a pénze csak a bankszámlán állna, míg a hitelfelvevő, aki eddig a bankjától egyáltalán vagy csak nagyon magas kamatra tudott hitelt felvenni, kedvezőbb hitelhez jut. Így elmondható, hogy mind a befektető mind a hitelfelvevő profitál ebből a rendszerből (win-win).

A P2P hitelszolgáltatók elsődleges feladata, hogy összehozzák a keresletet és a kínálatot (befektetőt a hitelfelvevővel). Fő feladatuk továbbá a hitelfelvevő hitelképességének a vizsgálata és a fizetőképességének az elemzése. Ezek után minden hitelfelvevőt besorolnak egy kockázati osztályba (rating), például A-tól E-ig. A kamat mértéke, amit a hitelfelvevő fizet, függ ettől a kockázati besorolásától. Tehát minél magasabb a kamat annál kockázatosabb egy hitel, azaz a hitelfelvevő.

Ezek a szolgáltatók nem tartoznak a betéti vagy befektetési biztosítási alapok védelme alá (OBA és BEVA). Tehát nem zárható ki, hogy ha a hitelfelvevő nem tudja fizetni a hitelét, akkor a befektető elveszti a befektetett pénzét vagy annak egy részét. Ezért fontos itt is mint minden más befektetés esetében a diverzifikálás. Szerencsére ez a P2P esetében egyszerűen megvalósítható, hiszen akár már 1 eurótól is tudunk hitelekbe fektetni. Sok szolgáltató biztosít a hitelekhez egy úgynevezett vissza vásárlási garanciát, ami csökkentheti a hitelek nem fizetéséből adódó kockázatunkat. Persze 100%-os védelem itt sincs, mint sehol máshol az életben.

Tehát magas hozam = magas kockázat. Ha úgy döntesz, hogy szeretnél P2P hitelekbe fektetni, akkor amit első körben ajánlanék, hogy a pénzed max 5%-val kezd el. Fontos még kiemelni, hogy a szolgáltatók a már említett feladataik mellett a (hitel)behajtást is ellátják. Így, ha a hitelfelvevő megcsúszik a hitel törlesztőrészletével, akkor a szolgáltatók megkezdik a tartozás behajtását. Ha végképp nem járnak sikerrel, akkor továbbadják követelés kezelő irodának. Az, hogy egy-két hitel a portfóliódban fizetésképtelenné válik az teljesen normális, és a diverzifikációval ez a kockázat mérsékelhető.

De mi a három legfontosabb kockázata annak, ha valaki P2P hitelekbe fektet?

  1. Hitelkockázat, nemteljesítő hitelek: ez a legfőbb kockázat. Tehát az, hogy a hitelfelvevő nem tudja vagy nem akarja visszafizetni az általa felvett hitelt. Ez a kockázat hatékonyan csökkenthető, mint ahogy már említettem egy jól diverzifikált portfólió felépítésével. A nagy számok törvénye alapján, minél nagyobb számban fektetünk be, annál jobban eloszlik a kockázat. Konkrétan: ha mondjuk 1 euróval fektetsz 100 hitelbe, akkor egyik hitel kiesésével mindössze 1 euró lesz a veszteséged.
  2. A hitelfelvevő hitelképességének téves besorolása: mivel ez a befektetési osztály relatív fiatal, ezért az itt tevékenykedő cégek nem rendelkeznek olyan nagy tapasztalattal, mint mondjuk a bankok, akik már régóta foglalkoznak az ügyfelek hitelképességének felmérésével és meghatározásával. Ezért azt a kockázatot, hogy a közvetítő rosszul becsüli fel a hitelfelvevő hitelképességét, nem lehet kizárni. Ennek a kockázatnak a kizárására azt ajánlom, hogy az elején a befektetéseidnél vedd jobban szemügyre a hitelfelvevő adatait, jövedelmét, hitelének tárgyát és hiteltörlesztésének feltételét. Ezenkívül tapasztalatom szerint ajánlatos, ha több ilyen szolgáltatónál fektetsz be pénzt. Konkrét ajánlásokat a következő cikkemben találsz.
  3. A szolgáltató csődje: az előző pontban már utaltam rá röviden, hogy ajánlatos több ilyen szolgáltatónál regisztrálnod és befektetned, így csökkentve az egyes szolgáltatók csődjének a kockázatát. El kell ugyanakkor mondani, hogy a legtöbb közvetítő rendelkezik bizonyos biztonsági mechanizmussal, ami védi a befektetőket. Több szolgáltatónál ebben az esetben is jogosult vagy befektetőként a kamatokra és a tőketörlesztésekre. Pontosan hogyan működik az adott szolgáltatónál ez a védelmi mechanizmus, valószínű a legtöbb esetben akkor fogjuk megtapasztalni, ha a csődeljárás esete fennáll.

A legfontosabb szempontok összefoglalva röviden:

  1. A P2P hitel vagy hitelezés nem más, mint az a hitelközvetítői folyamat, mely során egy magánszemély egy másiknak hitelt nyújt. Ezt a folyamatot egy szolgáltató, közvetítő cég bonyolítja le. Ő hozza egy tető alá a hitelt felvevőket és a hitel nyújtókat, azaz a befektetőket.
  2. Azon banki ügyfelek, akik a bank szempontjából hitelképtelenek, azaz nem felelnek meg a bank hitelbírálati szempontjainak, azok ezen konstrukcióban hitelképesek lehetnek (természetesen itt is van hitelvizsgálat).
  3. Befektetők számára érdekes és magas hozammal (kb. 10%) kecsegtető befektetés, mely magasabb kockázatot is von maga után.