Az előző cikkem folytatásaként, ebben a cikkemben szeretném részletesebben bemutatni a szolgáltatókat, melyeknél lehetőséged lehet P2P hitelekbe fektetni. Mivel nagyszámú P2P közvetítő létezik és elsőre nehéz lehet eligazodni a szolgáltatók dzsungelében, ezért bemutatom, hogy milyen szempontokat figyelembe véve tudsz választani. Illetve készítettem egy táblázatot, melyben 8 szolgáltót elemeztem a legfontosabb szempontok alapján.

Legfontosabb szempontok a szolgáltatók kiválasztásához:

  1. Alapítás éve: az hogy mióta létezik a cég és melyik országban az azért fontos, mert a befektetési osztály még relatív új. Tehát lényeges, hogy olyan közvetítőt válassz, amelynek alapítása relatív hosszabb múltra nyúlik vissza. Nyilván egy nemrég óta létező cég esetében magasabb kockázattal kell számolnod.
  2. Székhely: a legtöbb közvetítő a Baltikumban található, de van ezen kívűl még német vagy horvát vállalat is.
  3. Hitelfajta: a legtöbb közvetítőnél van egy hitel típus (pl. fogyasztói, ingatlan, céges hitel), amibe tudsz befektetni. A futamidőt tekintve lehet rövid (1-24 hónap) vagy hosszú (60-120 hónap) távú.
  4. Automatikus befektetés: az egyik általam legkedveltebb funkció. Hisz így a befektetéseimet teljesen automatikusan, passzívan tudom kezelni. Az automatikus befektetés beállításával előre rögzítheted a befektetési kritériumaidat, így ha pénzt utalsz a számládra, akkor az ezen a te általad meghatározott kritériumrendszer szerint lesz automatikusan befektetve. Így nem kell minden egyes hitelt kikeresned és egyesével befektetned. Így ezzel sok időt és energiát spórolhatsz meg.
  5. Másodpiaci kereskedés: a másodpiacon tudsz például az általad befektetett hiteleket eladni vagy mások által kínált hitelekbe befektetni. A hiteleid eladás akkor célszerű itt, ha még mondjuk a futamidőből sok van hátra, és szükséged van a befektetett pénzre. Így nem kell megvárnod a futamidő végét, hanem kényelmesen el tudod a hitelt adni másoknak.
  6. Garancia (buyback): azt jelenti, hogy azon szolgáltató, ahol befektetsz, garanciát vállal a hitel tőrlesztésének a kiesésére. Azaz lebiztosítja annak kockázatát, hogyha a hitelfelvevő a hitel törlesztésében késedelembe esik. Konkrétan így te visszakapod a befektetett összeged annak kamataival együtt. A legtöbb szolgáltató esetében ez az időszak vagy 30 vagy 60 nap utána lép életbe. Ez az opció nagyon vonzó és fontos a kockázat minimalizálása végett. Az általam bemutatott legtöbb szolgáltató esetében van ilyen garancia. Ahol nincs ott a hitel ingatlanba kerül befektetésre, ahol a hitel összege az ingatlan tulajdoni lapján bejegyzésre kerül, így a nemfizetés esetén az ingatlan képezi a biztosítékot. Tehát ha a hitelfelvevő nem tudja fizetni ingatlanhitelét, akkor az ingatlan értékesítéséből lesz a befektetésed kompenzálva és kifizetve.
  7. Várható hozam: havi szinten aktualizálják a szolgáltatók a honlapjukon (átlagosan 6-14 %).
  8. Az elérhető hitelek száma a közvetítőnél: ez a szám közvetítőként eltérő. Ugyanakkor fontos és a befektetésed sikerességét összességében meghatározza. Az ok nagyon egyszerű: minél több hitelt kínál egy közvetítő, annál több hitelbe tudsz befektetni és annál egyszerűbb a befektetésre szánt összeget diverzifikálnod. Tehát ha az egyik hiteled nem teljesítővé válik, a többi hitel kamata kompenzálni fogja ezen hiteled kiesést.
  9. Minimális befektetési összeg: a pénztárcádtól függően találsz a listában már olyan lehetőséget is, ahol akár 1 eurótól be tudsz fektetni. A leggyakoribb az vagy 10 vagy 50 euró de az ingatlan hitelek esetében akár 500 eurót is elérheti. Nemcsak azon befektetők számára fontos, akik most akarják ezen befektetési osztállyal kibővíteni a portfóliójukat, hanem a már e területen tapasztalattal rendelkező befektetők számára is. Miért? A gyors válasz diverzifikáció! Minél alacsonyabb a minimális befektetési összeg, annál jobban tudod minimalizálni a kockázatodat. Például: ha egy szolgáltatónál 1.000 eurót 20 hitelbe tudsz befektetni (50 euró minimális összeggel számolva), míg egy másiknál ugyanezt az összeget 100 hitelbe (10 euró minimális összeg), akkor egyértelmű, hogy a második befektetés esetében egy sokkal nagyobb diverzifikációt tudsz elérni, így a kockázatodat jelentősen tudod mérsékelni.
  10. Díjak: ezt a szempontot mindenfajta befektetés esetében jobb ha szemügyre veszed, hiszen a díjaknak nagy hatása van a hozamodra. Így a P2P esetében is foglalkoznunk kell e témával. Szerencsére ez elég egyszerű, hiszen az általam bemutatott szolgáltatók nem számolnak fel semmilyen díjat a befektetésed során! (Bondora Go and Grow esetében ahol a pénzed napi szinten elérhető kell csak utalásonként 1 euró fix díjat fizetned, az utalás nagyságától függetlenül. Viszont a pénzed ezért cserébe napi szinten elérhető!).
  11. Regisztrálás: relatív egyszerű folyamat mindegyik szolgáltató esetében. Az angol vagy a német nyelvű regisztrációs folyamat mellett van egy szolgáltató melynél már magyar nyelven is regisztrálhatsz. Ehhez és más kedvezményhez használd ajánló kódomat: bondora magyarul.

Összefoglaló táblázat a megfelelő szolgáltató kiválasztásához:

A táblázatban a fent említett legfontosabb szempontokat és 2023 júniusi adatokat vettem figyelembe.

A táblázatból kiderül, hogy az egyik legrégebbi szolgáltató a bondora. Ennél a szolgáltatónál kisebb összegekkel és rövid távon tudsz fogyasztói hitelekbe befektetni. Ha inkább hosszabb távon és ingatlan hitelekbe fektetnél akkor mindenképpen érdemes az EstateGuru-t jobban szemügyre venned. Ha fontos számodra a garancia, akkor két régebb óta létező szolgáltatót ajánlanék a figyelmedbe mint a mintos vagy a twino.

Ha szeretnéd megtudni, melyik szolgáltatónál fektettem be pénzt, és milyen tapasztalattal, akkor mindenképpen figyelmedbe ajánlom a következő cikkemet, melyből ezek az információk mellett, sok mást is megtudhatsz. Ezen kívül még számlanyitási bónuszban is részesülhetsz az első befektetésed mellé.